Космическият телескоп Джеймс Уеб“ на НАСА за първи път засне

...
 Космическият телескоп Джеймс Уеб“ на НАСА за първи път засне
Коментари Харесай

Коледа и в Космоса: Галактика с „коледни лампички“ разкрива как се е формирала Вселената

 

Космическият телескоп „ Джеймс Уеб “ на НАСА за първи път снима изображение на това по какъв начин евентуално е изглеждала нашата вселена сега на нейното образуване.

Това накара учените в региона на галактическите проучвания усетят коледното въодушевление на приближаващите празници.

„ Просто боготворя искрящата вселена с коледните ѝ лампички, светеща такава, каквато е била, когато Вселената е била единствено на 600 млн. години “, споделя професор Катрин Хейманс, кралски астроном на Шотландия, написа Би Би Си.

 „ Заложници на домовете си “: Защо поданици на кв. „ Малинова котловина “ тънат в тиня „ до ушите “ Тази заран 3 мин. „ Заложници на домовете си “: Защо поданици на кв. „ Малинова котловина “ тънат в тиня „ до ушите “  Фантастико груп с приз за най-щедър донор Съдържание от сътрудници 3 мин. Фантастико груп с приз за най-щедър донор  Пентагонът с публично изказване за десетките мистериозни дронове в Съединени американски щати Светът 2 мин. Пентагонът с публично изказване за десетките мистериозни дронове в Съединени американски щати  Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец България 2 мин. Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец  Облачно и прохладно време в четвъртък България 1 мин. Облачно и прохладно време в четвъртък  Асен Василев за ареста на сътрудника му: В показанията на Петя Банкова има цялостни нелепости Тази заран 5 мин. Асен Василев за ареста на сътрудника му: В показанията на Петя Банкова има цялостни нелепости  Цветлин Йовчев: Външните граници на Европейски Съюз не се охраняват задоволително добре Тази заран 5 мин. Цветлин Йовчев: Външните граници на Европейски Съюз не се охраняват задоволително добре  „ Заложници на домовете си “: Защо поданици на кв. „ Малинова котловина “ тънат в тиня „ до ушите “ Тази заран 3 мин. „ Заложници на домовете си “: Защо поданици на кв. „ Малинова котловина “ тънат в тиня „ до ушите “  Фантастико груп с приз за най-щедър донор Съдържание от сътрудници 3 мин. Фантастико груп с приз за най-щедър донор  Пентагонът с публично изказване за десетките мистериозни дронове в Съединени американски щати Светът 2 мин. Пентагонът с публично изказване за десетките мистериозни дронове в Съединени американски щати  Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец България 2 мин. Почитаме паметта на свети Спиридон Тримитунтски Чудотворец  Облачно и прохладно време в четвъртък България 1 мин. Облачно и прохладно време в четвъртък  Асен Василев за ареста на сътрудника му: В показанията на Петя Банкова има цялостни нелепости Тази заран 5 мин. Асен Василев за ареста на сътрудника му: В показанията на Петя Банкова има цялостни нелепости  Цветлин Йовчев: Външните граници на Европейски Съюз не се охраняват задоволително добре Тази заран 5 мин. Цветлин Йовчев: Външните граници на Европейски Съюз не се охраняват задоволително добре

На изображението се виждат 10 кълба от звезди с разнообразни цветове, които наподобяват като коледни елхички, висящи в Космоса.

За пръв път учените следят скупчвания на звезди, които се събират, с цел да образуват вселена като нашия Млечен път, и съдържат доказателства за това по какъв начин се е формирала Вселената.

Учените са нарекли далечната вселена Firefly Sparkle, тъй като тя също наподобява на рой разноцветни лампички.

От своята орбита в Космоса, несмущаван от земната атмосфера, най-мощният телескоп, създаван в миналото, към този момент ни е показвал по-отдалечени и затова по-стари галактики, само че не и такава като нашата в ранен етап на образуване и не в такива елементи.

Снимка: Reuters

„ Данните за това какво се е случило на този стадий от развиването на Вселената са доста нищожни “, твърди доктор Ламия Моула от колежа Уелсли в Масачузетс, която е съавтор на проучването.

„ Но тук ние в действителност следим галактиката, до момента в който тя се образува тухла по тухла. Галактиките, които нормално виждаме към нас, към този момент са образувани, тъй че за първи път следим този развой “, изясни още Моул.

Тя е на стойност 210 млн. $ и е първата, която ще имитира затъмнения посредством фантастични обединения в Космоса

Професор Хейманс, кралски астроном на Шотландия, който е самостоятелен от изследователския екип, дефинира откритието като „ превъзходно, значимо от научна позиция и извънредно празнично “.

„ Намирам за необикновено, че хората са построили телескоп, който ни разрешава да надникнем толкоз обратно във времето и че можем да забележим тези напълно начални етапи на галактиката по подобен хубав празничен метод. “

Според доктор Моула звездните купове са с разнообразни цветове, тъй като се намират на разнообразни стадии от образуването си.

„ Това е толкоз красиво, тъй като ранният живот на една вселена е извънредно деен. Там се случват толкоз доста неща, раждат се нови звезди, умират солидни звезди, към тях има доста газ и прахуляк, азот и О2 и заради положението, в което се намират, се получават тези прелестни цветове. Ние сме в положение да кажем нещо за възрастта на всеки клъстер, за състава на детайлите им и за температурите, при които са се образували “, споделя тя.

Резултатите повдигат въпроси по отношение на въздействието на тъмната материя

Когато доктор Моула се натъква на галактиката, тя в никакъв случай не е виждала скупчвания на звезди с толкоз ярки и разнообразни цветове. Това я предиздвикало да повярва, че има нещо друго в тази система, по тази причина проверила какъв брой надалеч е тя.

За нейна изненада се оказало, че тя е на повече от 13 милиарда светлинни години.

Светлината от Firefly Sparkle е от времето малко след основаването на Вселената и по тази причина са били нужни повече от 13 милиарда години, с цел да доближи до нас. Тя е толкоз дребна и толкоз далечна, че даже телескопът „ Джеймс Уеб “ нямаше да може да я види, в случай че не беше извънредно щастливо галактическо съвпадане.

Точно сред „ Искрата на светулката “ и „ Джеймс Уеб “  имаше скупчване на галактики, което изкриви пространство-времето, с цел да разтегли светлината от далечната вселена и да работи като гигантска лупа.

Астрономите назовават този развой гравитационно обективиране, което в този случай разрешава на съавтора на проучването доктор Картхейк Айер от Колумбийския университет в Ню Йорк и на други членове на екипа да видят за първи път невероятни детайлности за това по какъв начин са се формирали първите галактики като нашия Млечен път.

Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK   

Продължи да четеш  
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР